Avcılarda grev bitiyor gibi sanki.

Taşeron Firma Tarafından İşten Çıkarılan İşçilere Avcılar Belediyesi tarafından sahip çıkıldı ve yeni iş olanağı için somut öneri sunuldu.
Bu haber 2016-07-15 17:35:17 eklenmiş ve 943 kez görüntülenmiştir.

Avcılar Belediye Başkanı Dr. handan Toprak,  konu ile igili Başkan Yardımcıları ve Müdürlerle Başkanlık makamında bölge basınına açıklamalarda bulundu ve yanlış yönlendirilerek mağdur edilen İşçi kareşlerimizin bayramdan önce mağduriyetlerini gidermek amacıyla Sendika Genel Başkanı ilede  görüşerek başka bir birimde çalışmaları için olanak sağladıklarını belirti.

Dr. Toprak “Avcılar Belediyesi, işçiden emekçiden yana çalışanın hak ve hukukunu gözeten, 6331 sayılı kanunun gereğini yerine getiren ve tedbirlerini alan, çalışan memnuniyetine önem veren bir anlayışla hizmet vermektedir. Avcılar halkının vergileri ile en iyi hizmeti sunma kararlılığında olan belediyemiz, belediye kanunları gereği zorunlu olarak birçok hizmetlerini taşeron firmalar eliyle yürütmektedir. Bilindiği gibi üst işveren olarak belediyelerin, alt işveren taşerona; işçiyi işten çıkarma, işe alma ve işçinin sendikalaşma hakkını kullanması konusunda herhangi bir yaptırım uygulaması yasal olarak mümkün değildir. Uygulamada belediyemize yapılan iş müracaatları firmalara iletilerek istihdama yardımcı olunmaktadır. Ancak bizim işçiden, emekçiden yana tutumumuz zaman zaman istismar edilmekte, işçiyi kendi şahsi veya siyasi hedefleri için kullananlar onları yanlış yönlendirebilmektedir. Demokrasiye olan inancımızdan dolayı, taşeron firmalar tarafından işten çıkartılan her işçi için sadece CHP’li belediyeler önünde eylem yapılmaktadır. Bilmekteyiz ki, işçiyi bize karşı kışkırtanlar sonuçta işçinin mağduriyetine neden olmaktadırlar. 

Avcılar’da daha önce 250 civarında temizlik işçisi çalışırken şimdi 650 civarında işçi çalışmakta ve her işçi asgari ücretin üzerinde (1500 tl ve üzeri) bir gelir elde etmektedir. Avcılar belediyesi, taşeron firmaların verdiği ücreti, İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu’nun uygulanıp uygulanmadığını kontrol etmektedir. İşçilerin sendikalı olduğu için işten çıkartılması yasal değildir. Yasal olmayan bir durumda işçiler haklarını mahkemede ararlar. Emek ve emeğin örgütlülüğü konusund Escort kuşadası tavrı açık olan, her zaman işçilerin istihdamına olanak sağlayan, haklarının takipçisi olan, yüksek gelir ve iş güvencesinin savunucusu olan CHP’li belediyelerin önünde işçilere eylem yaptırılması ironi, gerçeklere de tezat bir durumdur. Ayrıca 1994 yılında İstanbul‘daki belediyelerimizde temizlikte kadrolu işçi olarak çalışıp yüksek maaş aldığı halde greve götürülüp bize seçim kaybettirildikten sonra, getirilen taşeron sistemindeki asgari ücretle çalışmak zorunda kalanların, yine taşeronla bir sıkıntısı olduğunda belediyelerimizin kapısına dayanması da ironi ve tezat bir durumdur. 

 

Ancak biz, yaşanan tüm bu süreçlere rağmen her zaman işçimizin yanında olmaya devam ettik, devam edeceğiz. Eylemci ve işçilerin şantiye basıp avcılarımızın çöplerinin üç gün toplanmasını engelledikleri halde işçilerimize tolerans gösterilmiş olup, işçilerin bu süreçte işledikleri suçun karşılığını görmelerinin de önüne geçilmiştir. Bu nedenle, hiçbir yasal zorunluluk bulunmamasına ve bize karşı tüm yapılanlara rağmen, taşeron firma tarafından işten çıkartılan işçilere, aileleri mağdur olmasın diye, yaşanan olumsuzluklardan sonra eski firmaları kabul etmediği için onlara yine de iş bulduk. Belediyemiz halk masasınca iletişimleri sağlanacaktır. Maalesef yanlış yönlendirmeyle haksız bir eyleme girişen işçilerimiz umarız bundan sonra, sıkıntı yaşamaz ve yaşatmazlar. Hayırlı olsun” dedi.

ETİKETLER : Avcılar belediyesi Handan toprak sendika işçi grev
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DİĞER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
ANKETİMİZE KATILARAK GÖRÜŞLERİNİZİ YANSITTIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ.
Seri İlanlar
Gazete Avcılar
© Copyright 2013 DKM Tasarım. Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
gazete avcılar
gazete avcılar
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA