FARPLAS İŞÇİLERİ İÇİN SENDİKALAR ORTAK AÇIKLAMA YAPTI

İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu, Atılan işçilerin geri alınması talebi ve sendika hakkı için kapandıkları fabrikada gözaltına alınan Farplas Otomotiv işçilerine destek açıklaması yaptı
Bu haber 2022-01-31 09:41:18 eklenmiş ve 1594 kez görüntülenmiştir.

“Anayasal bir hak olan sendika hakkını kullanan işçiler akıl almaz baskılarla karşılaşıyor. Sendika hakkını kullanan işçilere yapılan saldırının son örneğini ise Farplas işçilerine yapılan saldırıda görüyoruz. Farplas işçisi yasal haklarını kullanmış sendikaları Birleşik Metal-iş sendikasına üye olmuşlardır. Sendika çoğunluğu sağlamış ve bakanlığa başvuru yapmıştır. Bu gelişmelere tahammül edemeyen Farplas patronu 100 işçiyi işten atmıştır, atılan arkadaşlarının işe geri alınması ve sendikal haklarının kabul edilmesi talebi ile fabrikaya kapanan ve çalışmama hakkını kullanan işçilere adeta şafak operasyonu düzenlenmiş ve 200 arkadaşımız gözaltına alınmıştır.

Bu süre içerisin de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Farplas patronuna “işçiler tercihini yapmıştır yasalara uy” demek yerine olup biteni izlemiştir. İç işleri bakanlığı 100 işçiyi usulsüzce işten atan patron hakkın da işlem yapmak yerine hak arayan işçileri gözaltına almıştır. Adalet bakanlığı yasaları çiğneyen patrona dur demek yerine adeta Anayasanın örgütlenme hakkı ihlal edilirken olup biteni görmezden gelmeyi tercih etmiştir.

İşçilerin işten atılması da, gözaltına alınması da suçtur ve derhal serbest bırakılmalı ve işlerine sendikal hakları ile birlikte dönmelidirler. Tüm bu akıldışı gelişmeleri İstanbul işçi sendikaları şubeler platformu olarak kınıyor ve tüm üyelerimizle Farplas işçilerinin yanın da olduğumuzu ilan ediyoruz. Örgütlü olduğumuz her yerde Farplas işçilerinin şanlı mücadelesini paylaşacak dayanışmayı büyüteceğiz. Bir yerde işçi sınıfının haklarına bir saldırı varsa o saldırı lokal değildir, Farplas işçilerine sendika hakkını kullandırtmayan zihniyet bütün sınıfımızın sendikal haklarına saldırmaktadır. Bu nedenle sadece Farplas işçilerinin sendikal hakları için değil aynı zaman da hepimizin sendikal hakları için sesimizi yükseltmeli ve Farplas işçilerinin yanın da yer almalıyız.

Farplas işçisi yalnız değildir, atılan işçiler geri alınmalı gözaltına alınan işçiler derhal serbest bırakılmalıdır.”

ETİKETLER : FARPLAS otamotif İŞÇİLERİ SENDİKALAR ORTAK AÇIKLAMA Platformu Atılan işçiler
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SENDİKA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
CUMHURBAŞKANI KİM SEÇİLİR
KEMAL KILIÇDAROĞLU
RECEP TAYYİP ERDOĞAN
Seri İlanlar
Gazete Avcılar
© Copyright 2013 DKM Tasarım. Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
gazete avcılar
gazete avcılar
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
LİNG
Hava Durumu
ilkbir hizlipro Dolar kaç para